Üniversiteye Hazırlık

9, 10, 11, 12. SINIF ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK

 

9. Sınıflarda Üniversite Hazırlık
 

Üniversiteye hazırlıkta TYT’nin temelini 9. sınıf ders konuları oluşturur. Bilyön Kolejinde  Üniversite Hazırlık çalışmaları 9.sınıf itibariyle müfredat konuları; çalışma ve öğrenme tekniklerini kazandıran motivasyon dersleriyle başlamaktadır. 9. Sınıf seviyesinden itibaren, öğrenci ve velilerimizi üniversite süreci konusunda bilgilendirme çalışmaları başlar. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı), YÖK(Yükseköğretim Kurulu) ve ÖSYM(Ölçme Seçme ve Yerleştirme)'deki gelişmeleri sürekli takip eden üniversiteye hazırlık birimi, 9. sınıftan itibaren öğrencilerimizin akademik gelişimlerini yakından izleyerek, süreç odaklı çalışmalar yapmaktadır.

10. Sınıflarda Üniversite Hazırlık
 

Bilyön Koleji olarak 10. sınıf öğrencilerimizin meslek yönelimleri arasında tercih yaptığı bu dönemi en etkin şekilde geçirmek hedefimizdir . Bu dönemde öğrencilerimize  danışman ve rehber öğretmenlerin yönlendirmeleri ile doğru meslek ve bölüm seçimi yapılır. Öğrencilere mesleklerin tanıtılması için kampüsümüzde, kariyer günleri ve meslek seminerleri gibi etkinlikler düzenlenir. 10. sınıfta asıl amacımız öğrencilerimizin farkındalık düzeyini arttırmak, YGS konuları sonrası deneme sınavları uygulayarak test tekniğini geliştirmektir. 

 

11. Sınıflarda Üniversite Hazırlık
 

11. sınıf alan seçimine göre eğitimin başladığı yıldır. 11. sınıfta amacımız öğrencinin farkındalık düzeyini arttırmak, TYT konularının tamamını işleyerek TYT-AYT test tekniğini geliştirmektir. Bu dönemde bazı zorunlu dersler dışında öğrenciler tamamen seçtikleri alanlardan ders alırlar. Çalışmalarında TYT tekrarına devam ederken, AYT çalışmalarına ağırlık verilir ve üniversiteye hazırlık programı AYT alanına yoğunlaşarak sürer. Bu süreçte 11. sınıflarda hafta içi 5 gün ve haftasonu cumartesi günleri  takviye kursuyla birlikte haftada 6 gün eğitim verilmektedir.
 

Hafta içi 45 ders zorunlu Anadolu Lisesi ders saatine ek olarak, hafta sonu TYT-AYT takviye dersleri ile toplam 50 ders saatini aşan üniversite hazırlık programı uygulanır.  


12. Sınıflarda Üniversite Hazırlık

Bilyön Kolejinde   Eğitim döneminin başında 12. sınıf öğrencileri TYT-AYT danışmanları ve rehber öğretmenler ile hedeflenen üniversite ve bölüm tercihlerini yaparak gerçekçi gelecek planlamasını yapar.

12. sınıf öğrencilerimiz eğitim dönemi boyunca hafta içi 9 ders saati ve haftasonu cumartesi günleri de 6 ders  takviye ders saati ile birlikte haftada 51 ders saati hazırlık programı uygulanır. Bu süre öğrencilerin tercih ettikleri alanla ilgili kritik dersler arasında paylaştırılmıştır. Ayrıca yarı yıl tatilinin ilk haftasın da üniversite hazırlık dersleri devam eder. 12. sınıf öğrencilerine yıl boyunca belirli periyotlarla TYT-AYT deneme sınavları uygulanır.  konu bilgisini güçlendirmek ya da konu eksiklerini tamamlamak için bire bir çalışmalar yapılır.

 

                                                                                                                                                                                             

 

BİLYÖN KOLEJİ REHBERLİK SERVİSİ